آینه - سوفیا
سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا

   روزی چند بار خودتان را یا خودمان را در آینه می بینیم؟ یا به زبان دیگر روزی چند بار جلو آینه می ایستیم؟ چند دقیقه یا ساعت وقتمان را جلو آینه می گذرانیم؟ آینه وسیله ی هر چند ساده اما مهمی در زندگی انسانهاست. چه بسیار شاعران که از آینه شعرها نگفته اند و مفهوم  ها که از آینه نساخته اند. مگر می شود قصد خروج از خانه داشته باشیم ولی جلو آینه نایستیم و به ظاهر خود نگاه نکنیم؟

   وقتی به آینه نگاه می کنیم چه چیزی می بینیم؟ مسلما تصویر خودمان. اما این خود ما چیست؟ یا این خود ما کیست؟ آینه ظاهری از ما را به ما نشان می دهد اما چگونه است که گاهی آنچه را که در آینه می بینیم نمی پسندیم و یا می پسندیم؟ چرا گاهی آینه را می شکمیم؟

آینه آن روز که گیری به دست           خودشکن آن روز مشو خودپرست

آینه گر عیب تو بنمود راست          خودشکن، آینه شکستن خطاست(سعدی)

   داستان نارسیس را شنیده اید؟ نارسیس پسر جوانی بود که تصویر خود را در آب چشمه ای دید و عاشق خود شود و برای همین عشق جان سپرد(اساطیر یونان، ترجمه محمد نژد). این همان خودشیفتگی است. مسلما همه ی ما در زندگی نمونه ای از این خودشیفتگان را دیده ایم. آنهایی که ساعتها مقابل آینه می نشینند و و در وصف جمال و کمال خویش حرف می زنند و اگر ایرادی در ظاهر خود ببینند می گویند این آینه تصویر را بد نشان می دهد. در هر صورت برای این افراد ایراد از آینه است و گرنه آنها در اوج کمالند و بی عبیب و نقص.

   اما وجه دیگری از افراد هم هستند. آنها که با خود بیگانه اند. گاهی تصویری که از خود در آینه می بینند با آن شناختی که از خود دارند متفاوت است. افرادی که فاقد اعتماد به نفس هستند و در آینه با خود حرف می زنند. گاهی وقتی به تصویر خود در آینه می نگرند آن تصویری که از خود می بینند با آن تصویری که از خود ارائه می دهند به نظر خودشان متفاوت است.

   آینه یک شیشه ی زنگار گرفته است. آنچه که آینه را آینه می سازد ما هستیم. چرا ما اینقدر به دیدن ظاهر خود اهمیت می دهیم؟ آیا غیر از این است که می خواهیم دیگران ما را زیبا و مرتب ببینند و یا به زبان بهتر ما می خواهیم تصویر بهتری از خودمان به دیگری ارائه بدهیم. و شاید همین است که می گویند آینه ریاکار است. متاسفانه جامعه ی ما و افراد جامعه مان دچار دو رنگی شده ایم و یا به به زبان طنز آدمهای رنگارنگ شده ایم. شاید باید آینه ها را بشکنیم تا به خود خودمان برسیم، به سادگی آنچه هستیم.تاریخ : سه شنبه 97/1/21 | 6:55 عصر | نویسنده : rezaasghari | نظر


  • paper | بک لینک دائمی | جستوجوی فایل
  • دانلود کتاب | فروش رپورتاژ آگهی ارزان