عبرت روزگار... - سوفیا
سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا

   این روزها روزهای عجیبی است، روزهای قبل عید و لحظه های تحویل سال و بعد آن... . نمی دانم شاید هم این روزها مثل همه ی روزهای دیگر خدا باشد و شاید این ما هستیم که روزهایی را خاص می کنیم و روزهایی را عادی سپری می نماییم. این روزها مردم شوق عجیبی دارند، همه در هیاهو، در جنب و جوش، در رفت و آمد گویی حادثه ای بزرگ در راه است. همه خانه هایمان را می تکانیم، همه جا را تمییز می کنیم، همه در وسع خویش رختهایمان را نو می کنیم، خلق هایمان را خوش. خیابانها شلوغ است، مغازه ها شلوغ است؛ از کوچک و بزرگ در تکاپوییم. برای همه چیز برنامه می ریزیم، برای خرید آنچه لازم داریم برنامه داریم، برای شب چهارشنبه آخر سال برنامه داریم، شام مخصوص داریم، تفریحات خاص داریم. برای سفره هفت سین امسالمان برنامه داریم. برای چیدمانش فکرهاف ظرفها و سفره های خاص داریم. این همه تلاش برای یک ثانیه ی تحویل سال؟

  روزهای تعطیل اول عید همه ی ما با خلوتی کوچه ها و خیابانها روبرو شده ایم. گاهی می مانم این همه آدم یکهو چه می شوند؟ کجا می روند؟ خیابانها سوت و کور، کوچه ها خلوت. دل آدم می گیرد بس که همه جا سکوت است. نمی دانم تجربه کرده اید یا نه؟  آن همه شلوغی قبل عید به روزهای خلوتی بعد عید گویی یک دنیا فاصله است.

   نمی دانم  آنچه را که من حس کرده ام شما هم احساس کرده اید؟ این روزها، نمی خواهم حس زیبایتان از عید را تلخ کنم اما روزهای قبل سال نو و سال تحویل و بعد آن عجیب مرا یاد مرگ می اندازد، عمری که می دویم و تلاش می کنیم که گویی به یک لحظه برسیم، لحظه ی مرگ و بعد تنهایی خودمان و آنچه کرده ایم. راستی گاهی با خودم فکر می کنم ما که برای ثانیه ای این همه برنامه میریزیم، تمییز می کنیم، می شوییم، نو می شویم چرا برای لحظه ی تمام شدن زندگیمان فکر نمی کنیم یا کمتر فکر می کنیم؟ چرا این همه دغدغه های بی خودی، حرص های الکی می خوریم؟ چرا دنیایمان را برای حرص و طمع نابود می کنیم؟ چرا دروغ می گوییم؟ کلاه سر هم می گذاریم؟ چرا یادمان می رود که ثانیه ای به نام مرگ هم در پیش دارم؟ و بعد از آن ثانیه ما می مانیم و آدمهایی که نیستند. تلخ است مرگ اما حقیت است، پس چرا فراموش می کنیم؟ سال تحویل را نزدیک می بینیم و باور می کنیم اما چرا مرگ را که نمی دانیم کی و کجا سراغمان می آید دور و دورتر تصور می کنیم؟ چرا ما آدمها اینقدر عجیبیم که حتی از روزگار هم عبرت نمی گیریم؟
تاریخ : جمعه 96/12/18 | 6:57 عصر | نویسنده : rezaasghari | نظر


  • paper | بک لینک دائمی | جستوجوی فایل
  • دانلود کتاب | فروش رپورتاژ آگهی ارزان