سمفونی پرندگان - سوفیا
سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا

   ما انسانها گاهی کلی نگر می شویم یعنی آنجا که نفعمان است کلی نگاه می کنیم در حالیکه فراموش می کنیم که خداوند در مورد اعمال ما جزئی نگر است و خردترین اعمال ما هم حساب خواهد شد. (هر کس به مقدار ذره ای کار نیک کرده باشد، آن را می بیند و هر کس ذره ای کار بد انجام داده باشد آن را می بیند؛ زلزال 8). گاهی فکر می کنیم حق الناس یعنی دزدی، اختلاس، غیبت، تهمت و ... و اگر ما چنین کارهایی انجام نمی دهیم یعنی آدمهای خوبی هستیم، اما حق الناس مصادیق بسیار کوچکتری دارد که شاید حتی متوجه آن هم نشویم. اگر ما حدیث امام علی(ع) که فرمود( نفس خویش را میزانی میان خود و دیگران قرار بده، پس برای دیگران دوست بدار آنچه برای خود دوست میداری و خوش ندار برای دیگران آنچه برای خود خوش نداری؛ شرح نامه 31 نهج البلاغه) سرلوحه ی اعمالمان قرار دهیم تازه متوجه می شویم که حق الناس چقدر مصادیق ظریفی دارد و ما چقدر بی توجه بوده ایم.

   من دیشب به دلایلی نتوانستم بخوابم و تازه ساعت 4 صبح که نماز و کمی قران خواندم آماده ی خوابیدن شدم. هنوز به خواب عمیق نرفته بودم که با سمفونی پرنده ها از خواب پریدم. همسایه ی روبرویی ما در حیاط خانه اش بوقلمون نگه می دارد، به نظرش گوشت بوقلمون خوشمزه است و چون در حیاط خانه ی خودش و آن هم در قفس نگه می دارد آزاری برای کسی ندارد. همسایه سمت راست، نوه هایش آپارتمان نشینند و جوجه اردکهای رنگیشان در حیاط خانه ی مادربزرگ برای خودشان هستند و این همسایه سمت چپ به نظرش مرغهای مغازه ها همه هورمونی اند و هزار جور مرض دارند و خودش جوجه ها را بزرگ می کند و مرغ اورگانیک می خورد. همسایه دیگر کفترباز است و صدای کفترهایش که همیشه هست. خلاصه آفتاب نزده پرنده های همسایه ها چنان سمفونی اجرا کردند که من به عنوان مدافع حقوق حیوانات دلم می خواست سرشان را ببرم، پرشان را بکنم و به سیخ بکشم تا کمی دلم خنک شود.

   نگه داشتن حیوانات با زندگی شهری هماهنگ نیست، سگ، گربه و پرنده شاید در چاردیواری خانه ی من باشد، اما به طور حتم آزارش برای دیگری هم هست. به رفتار حیوانات دقت کرده اید؟ وقتی خطری احساس کنند به روشهای مختلف سعی می کنند که همنوع خود را از خطر آگاه کنند، ما به عنوان انسان چقدر همنوع خود را مراعات می کنیم؟ متاسفانه شاید یکی از عوامل این رفتار ما کمرنگ شدن حیا میان ما انساهاست. حیا فقط خجالت از رفتار خلاف شان انسان نیست، حیا نگاه کردن، لباس پوشیدن، مراعات کردن دیگری و ... را هم شامل می شود.

    اگر به محله های سنتی و خانه های قدیمی سری بزنیم متوجه می شویم که در خانه ها حتی رو به هم باز نمی شوند و اما امروزه در خانه های ما روبه هم باز می شود که بماند چشمی هم برای در خانه ها تبیه می کنیم و می توانیم راحتتر خانه ی دیگری را نگاه کنیم. در ایام گذشته همه مراقب رفتار و نگاه و پوشش خود بودند که مبادا دیگری به طعنه حرفی بزند یا به رفتارمان اعتراضی بکند اما حالا اگر کسی اعتراضی هم بکند می گوییم چار دیواری اختیاری، شما نگاهت را درویش کن و خلاصه چنان درشت بارشان می کنیم که حتی هر چند به حق اما جرات اعتراض نداشته باشند. به جای اینکه دوربین را به در خانه هایمان نصب کنیم باید به قلبهای خودمان نصب کنیم و به جای اینکه مواظب باشیم مالمان را ندزدند باید دقت کنیم شرم وجودیمان را از دست ندهیم.تاریخ : دوشنبه 97/3/28 | 10:39 صبح | نویسنده : rezaasghari | نظر


  • paper | بک لینک دائمی | جستوجوی فایل
  • دانلود کتاب | فروش رپورتاژ آگهی ارزان