داستان طالوت - سوفیا
سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا

   افلاطون در کتاب جمهوری آرمان شهر یا مدینه فاضله ی خود را بنیان می کند، آرمان شهری که افلاطون می سازد از انسانها تشکیل شده است، از انسانهایی که هر کدام برای وظیفه ای که باید بر عهده بگیرند آموزش می بینند و وظایف خود را درست انجام می دهند.

   برای تشکیل یک مدینه فاضله فقط به رهبر نیاز نیست بلکه به افرادی نیاز است که دور رهبر جمع شوند و برای ساختن آرمان شهر تلاش کنند. در طول تاریخ تمام انقلابها و حکومتها حتی حکومتهای الهی، همه علاوه بر رهبر در سایه ی تلاش مردمی شکل گرفته اند که می خواستند زندگی بهتری داشته باشند. نمونه ای از این تلاشها داستان طالوت و مردمی است که قرآن آن را توصیف می کند. مردم از پیامبر زمان خویش می خواهند تا رهبری برگزیند که تحت رهبری او بتوانند بجنگند تا از ظلم و ستم جالوت رها شوند.

   حال ما نیز منتظریم، منتظر منجی که بیاید و جهان را از ستم و ظلم رها کند و مدینه ی فاضله ای بسازد. اما آیا فقط باید دعا کنیم و همین کافی است؟ اینکه شب بخوابیم و فردا ببینیم بتمن یا ابر مردی ظهور کرده و دنیا را نجات داده است فقط یک رویا است، رویایی که در فیلمهای هالیوودی دیده می شود. برای ساختن یک جامعه به غیر از رهبر، ابتدا به مردمی نیاز است که خود را برای روزهای سخت و نبرد بسازند، به مردمی نیاز است که دلهای خود را برای پذیرفتن مسولیتهای سنگین آماده کنند. ما شیعه ایم و در جامعه ای اسلامی زندگی می کنیم و بیش از همه ی ملتهای دنیا وجود منجی و آمدنش را باور داریم. اما آیا وقت آن نیست که هر یک از ما به خود رجوع کند و ببیند که آیا برای آمدن منجی آماده است؟ ما برای آمدن منجی چه کرده ایم؟ چه تدارک دیده ایم؟ نمی دانم شما هم برخی افرادی را که سالشمار گذاشته اند که منجی یک سال دیگر می آید یا فلان سال می آید یا برخی ها که دنبال نشانه ها هستند که اگر این اتفاق بیفتد یا فلان حادثه رخ دهد بعد از آن منجی می آید، دیده اید. به باور من شمردن سالها و یا حوادث و رخدادها را جستجو کردن چندان اهمیتی ندارد، آنچه اهمیت دارد خودسازی است و آماده کردن افرادی است که باید زمینه ی ظهور را فراهم کنند. تا زمانیکه مردم برای تشکیل یک جامعه ی آرمانی آماده نباشند و تا زمانی که انسانها نخواهند کاری کنند و زمینه را فراهم ننمایند آمدن رهبر بی معنی است و نشدنی. تا وقتی که هر یک از ما خود را برای ظهور آماده نکرده است تنها از دعا کردن کاری پیش نمی رود.
تاریخ : شنبه 97/1/11 | 5:6 عصر | نویسنده : rezaasghari | نظر


  • paper | بک لینک دائمی | جستوجوی فایل
  • دانلود کتاب | فروش رپورتاژ آگهی ارزان